Apie rusų kalbą

20160701

Rusų kalba priklauso rytų slavų kalbų grupei, kuri įeina į indoeuropiečių kalbų šeimą. Tai labiausiai geografiškai išplitusi kalba Eurazijoje ir plačiausiai vartojama slavų kalba. Visame pasaulyje rusiškai kalba apie 250 milijonų žmonių, įskaitant 180 milijonų iš buvusios Tarybų Sąjungos. Rusų kalba yra viena iš šešių oficialių Jungtinių Tautų kalbų. Europos Sąjungoje rusų kalba yra septintoji (ją moka 7 proc. bloko gyventojų), o tuo tarpu Lietuvoje rusų kalba yra vis dar populiariausia iš visų užsienio kalbų – ją moka du trečdaliai, o supranta 9 iš 10 gyventojų. Rusų abėcėlę sudaro 33 raidės. O rusų kalbos užrašymui naudojama modifikuota kirilicos versija, kuri skiriasi nuo žemiau pateiktos senosios rusų kalbos abėcėlės raidžių. Statistika rodo, kad mūsų šalyje rusiškai kalba 64 proc. lietuvių ir 79 proc. lenkų, o lietuviškai – 66 proc. rusų ir 62 proc. lenkų.

Apskritai rusiškai Lietuvoje kalba 60 proc., Latvijoje – mažiau nei 44 proc., o Estijoje – vos 42 proc. gyventojų.

Rusų kalba taip pat plačiai vartojama Izraelyje – ja kalba mažiausiai 750 000 žydų imigrantų iš buvusios Sovietų Sąjungos. Izraelio žiniasklaida ir internetiniai tinklalapiai taip pat dažnai spausdina straipsnius bei kitą medžiagą rusų kalba.

Didelių rusakalbių bendruomenių taip pat yra ir Šiaurės Amerikoje, o ypač dideliuose JAV ir Kanados miestuose, kaip, pavyzdžiui, Niujorke, Filadelfijoje, Bostone, Los Andžele, Nešvilyje, San Franciske, Sietle, Toronte, Baltimorėje, Majamyje, Čikagoje ir Klivlende. Daugelyje šių vietų rusai leidžia savo laikraščius ir gyvena etninėse grupėse (ypač emigrantų karta, atvykusi septintojo dešimtmečio pradžioje).

XX amžiuje rusų kalba buvo plačiai dėstoma Varšuvos pakto narių mokyklose ir kitose šalyse, kurios buvo TSRS sąjungininkės, – Lenkijoje, Bulgarijoje, Čekijoje, Slovakijoje, Vengrijoje, Albanijoje ir Kuboje.

94 proc. moksleivių Rusijoje, 75 proc. – Baltarusijoje, 41 proc. – Kazachstane, 20 proc. – Ukrainoje, 23 proc. – Kirgizijoje, 21 proc. – Moldovoje, 7 proc. – Azerbaidžane, 5 proc. – Gruzijoje ir 2 proc. – Armėnijoje bei Tadžikistane mokyklinį išsilavinimą gauna vien tik arba beveik vien tik rusų kalba.

Keletas įdomybių:

  • Mažiausias atstumas tarp Rusijos ir JAV – tik 4 kilometrai!
  • Keliaudamas per Rusiją, kirsi 7 laiko zonas
Grįžti į sąrašą

Mūsų svetainėje naudojami slapukai. Jei sutinkate su slapukų naudojimu spauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau apie slapukus galite skaityti Privatumo politikoje.