Ar žinojote, kad

20160701

Taki-taki kalba, paplitusi kai kuriose prancūzų Gvinėjos dalyse, turi tik 340 žodžių. (Įdomu, kiek truktų šios kalbos mokymasis?)

Įžymiojo herojaus Zoro vardas ispanų kalba reiškia „lapė“.
Eskimų kalboje žodis „sniegas“ turi daugiau nei 20 sinonimų. (Kažkodėl atrodo, kad taip yra dėl to, kad jie neturi apie ką daugiau kalbėtis…)

Seulas, Pietų Korėjos sostinė, korėjiečių kalba reiškia „sostinė“. (O jei sostine kada nors taps kitas Pietų Korėjos miestas?)

„Canada“ (Kanada) yra indėnų žodis, kuris reiškia „didelis kaimas“.

Žodis „karaokė“ išvertus iš japonų kalbos reiškia „tuščias orkestras“.

Senųjų arabų kalba žodis „mafija“ reiškia „šventovė“. (Ar tik ne per daug pasaulyje „šventovių“?)

„N“ raide baigiasi visi japonų kalbos žodžiai, nesibaigiantys balse. (Prisiminkite tai spręsdami japoniškus kryžiažodžius.)

Šachmatų terminas „šachas ir matas“ yra kilęs iš persų frazės „Shah Mat“, reiškiančios „karalius negyvas“.

Kinų kalboje žodžiai „krizė“ ir „galimybė, proga“ yra vienodi. (Įdomu, ar dėl to neištinka krizės?)

Indijoje kalbama 100–200 kalbų. Daugelis indų nuolatos girdi nuo 5 iki 10 kalbų, jas supranta ir gali jomis kalbėti.

Literatūrinė kinų kalba vadinama „mandarin“ ir yra viena iš penkių oficialių Jungtinių Tautų kalbų. Tai labiausiai vartojama pasaulio kalba. Ja kalba 1 milijardas gyventojų. Ispanų kalba užima antrąją vietą (332 mln.), trečiąją – anglų kalba (322 mln.).

„Kopenhaga“ išvertus iš danų kalbos reiškia „pirklių uostas“ (danų k. „koben“ – „pirklys“, o „havn“ – „uostas“).

„Talinas“ išvertus iš estų kalbos reiškia „danų miestas“ (estų k. „taani“ – „daniškas, danų“, o „linn“ – „vietovė, miestas“).

Afrikos žemyne žmonės kalba 1 000 skirtingų kalbų. O berberų kalba, kuria kalbama Šiaurės Afrikoje, neturi rašomosios formos.

Kinų kalbos rašomoji forma turi daugiau nei 40 000 skirtingų simbolių.

Kinų kalbos hieroglifas, atrodantis kaip dvi moterys po vienu stogu, reiškia „sunkumą, nemalonumą“.

Daugelyje kalbų žodis „mama“ prasideda raide „M“.

Eskimų kalboje yra 20 skirtingų žodžių sniegui pavadinti.

Žmonės kalba vidutiniškai 120 žodžių per minutę greičiu.

Kas dvi savaites miršta viena kalba, o 40 proc. pasaulio kalbų atsidūrusios pavojuje. Lingvistai mano, kad iki šio amžiaus pabaigos išnyks pusė pasaulio kalbų. Manoma, kad prieš 10 000 metų 6 milijonai žmonių kalbėjo apytikriai 3 000 kalbų. Šiandien 6,8 milijardo žmonių dalijasi apie 6 800 kalbų. Tačiau po šimto metų 10 milijardų Žemės gyventojų turės mažiau nei 1 000 skirtingų kalbų.

80 pagrindinių kalbų (tarp jų – anglų, rusų ir mandarinų) kalba 80 proc. pasaulio gyventojų, o kitų 3 tūkst. 500 kalbų gyvybę palaiko tik 0,2 proc. jomis kalbančių Žemės gyventojų. Kalbos nyksta daug sparčiau nei gyvūnų ar augalų rūšys. Pavojuje atsidūrė 40 proc. pasaulio kalbų, tuo tarpu grėsmė išnykti iškilusi 8 proc. augalų ir 18 proc. žinduolių rūšių. Pagrindinės kalbų mirčių kaltininkės yra globalizacija ir migracija.

Pasaulyje yra apie 6 800 kalbų, kuriomis kalbama 200 valstybių. 2 261 iš tų kalbų turi ir rašto sistemą (kitomis įmanoma tik susišnekėti), o maždaug 300 iš jų yra įtrauktos į internetinius žodynus (lietuvių kalba – įtraukta). Tačiau jei imtumėme skaičiuoti ir dialektus – kalbų būtų apie 41 tūkst.

Ne visomis pasaulio kalbomis kalbama lengvai pro lūpas sklindančiais garsais. Pavyzdžiui, Papua ir Naujoje Gvinėjoje gyvenantys bušmenai kalba skleisdami sudėtingus pliaukšėjimą ir tarškėjimą primenančius garsus, visiškai svetimus mūsų ausims.

Tarp kalbų ir jų vartotojų skaičiaus egzistuoja atvirkštinis santykis: mažai kalbų turi daug kalbančiųjų, ir daug kalbų turi mažai kalbančiųjų. Daugiau nei 100 milijonų žmonių tenka vos 8 kalbos: kinų, ispanų, anglų, hindi, bengalų, portugalų, rusų ir japonų. Pridėjus kitas 12 daugiausia vartojamų kalbų, susidarytų jau pusė pasaulio gyventojų. Tad 96 proc. Žemės gyventojų vartoja vos 4 proc. pasaulio kalbų. Ir atvirkščiai – pusė visų kalbų turi tiek mažai jomis kalbančiųjų, kad šių kalbų tęstinumo klausimas yra labai keblus.

Ilgiausias žodis Senajame Testamente yra „Malhershalahashbaz“. (www.berro.com/entertainment/language_interesting_facts.htm)

Kinijoje yra daugiau angliškai kalbančių žmonių nei Jungtinėse Amerikos Valstijose. (www.sentex.net/~ajy/facts/languages.html)

Kambodžos abėcėlė yra pati ilgiausia pasaulyje, ją sudaro 74 raidės.
Labiausiai pasaulyje paplitęs vardas yra Mohammed.

Kinų kalboje nebūtini skyrybos ženklai.

Sunkiausia pasaulyje išmokti baskų kalbą, kuria kalbama šiaurės vakarų Ispanijoje ir pietvakarių Prancūzijoje. (www.muskurahat.us/amazing-facts/language-facts-5.asp)

Grįžti į sąrašą

Mūsų svetainėje naudojami slapukai. Jei sutinkate su slapukų naudojimu spauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Daugiau apie slapukus galite skaityti Privatumo politikoje.